Що робити із дипломом філософа?

Що робити із дипломом філософа?

Уже вдруге за останній місяць мене запитують учні ZNOUA: «Я хочу поступити на філософський, як там? Що мені потім робити з дипломом»? Відповім спочатку на другу частину. З дипломом нічого робіть, не чіпайте його, не треба, хай він сили у собі знайде. Так можна сказати майже про кожен освітній документ бакалавра чи магістра. А на «як там» відповідаю у блозі.

Коли я у 2010 році обирав собі другу спеціальність на заочній формі, і мені порадили філософський ЧНУ (наче і недовго їздити до Франківська, і корпус хороший (хороший — не те слово, це просто Гоґвортс)), я не довго думав. Та я не мав жодного уявлення, що таке філософська освіта.

Тому розглянемо найпоширеніші міфи про філософію та філософський факультет.


1. На філософський стають у чергу за дипломом

І так, і ні. Ті, хто вирішив, що «треба вищої освіти», як правило, довго не затримуються, і таких на філософському набагато менше, ніж на філологічному, наприклад.

2. Філософський зробить тебе розумнішим

Ні. Безпосередньо на рівень інтелекту філософська освіта не впливає, проте, вона без сумніву, розширює світогляд, коло знань, стимулює до постійних роздумів і аналізу. Тому, якщо філософський — це твоє, ти точно «прокачаєш свій когнітивний апарат».

3. На філософію йдуть одні «гуманітарії», які нічого не знають

Пфф. У курсі філософії вам будуть викладати, наприклад, логіку, вищу математику, фізику та хімію. Філософ має володіти найбільш загальними знаннями з усіх галузей наук, оскільки будь-яка із них по-особливому пояснює світ.

4. Із дипломом філософа далеко не підеш

Так, тобто ні. Якщо ціль вашого навчання – розблокувати досягнення «Магістр», одягнути сяючу мантію у світлих променях під співи ангелів і одразу сісти на руки роботодавцям (державним і приватним), які віднесуть вас у євангельські сади високих зарплат і малих навантажень — то так, диплом філософа вам не знадобиться. З іншого боку, із таким ставленням до вищої освіти — вам не знадобиться ЖОДЕН ДИПЛОМ.

 

Вам варто йти на філософський, якщо:

А) Ви любите аудиторії та викладання і вам хочеться працювати у ВНЗ та коледжах. Із дипломом філософа це можливо.

Б) Ви паралельно розвиваєтесь у якійсь творчій сфері (журналістика, літературна творчість, ілюстрація, дизайн чи навіть програмування). Для того, щоб ваші роботи були глибшими і багатосторонніми, логічно несуперечливими та структурованими.

В) Ви хочете 4-5 років присвятити саморозвитку. За період навчання я отримав дуже багато нових знань, які нікуди не зникають – у своїй творчій роботі та у хобі (спортивна версія «Що? Де? Коли?») мені неодноразово допомагала філософія. Філософська освіта – одна з небагатьох гуманітарних освіт «класичного зразка»: вам будуть, наприклад, викладати латину і давньогрецьку. Якщо вас мотивує і надихає обсяг власних знань – ласкаво просимо.

Г) Вам подобається спілкування з нестандартними людьми. Коротко опишу свою групу: 40-річний водій, парафіяльний священик, майбутній медик, декілька теологів, декілька журналістів, підприємець, який торгує медом, прикордонник, кандидат наук. Звучить як початок анекдоту, де всі вони заходять у бар. За всі роки я не пригадаю дня, коли мені було нудно знаходитись у своїй групі.

Д) Ви хочете розуміти «складні приколи». Це не зовсім жарт.Так, багато людей мотивується тим, що не розуміють мемів групи «абстрактные мемы для элиты всех сортов», так само як багато наших учнів йдуть на курси української, щоб розуміти контент «Файних мемів про українську літературу». Чи покращить філософська освіта ваше почуття гумору? Навряд. Але ви почнете розбиратись у складних речах і складному контенті, який зараз нас звідусіль оточує.

 

Вам не варто йти на філософський, якщо:

А) Як я уже казав, «вам потрібен диплом». Це можливо на всіх факультетах, але філософський на «тяп-ляп» ви навряд чи потягнете. Якщо ви зараз це читаєте і подумки робите: «Пффф», то побачимось через років 2-3, коли ви почнете вивчати некласичну логіку і освоювати «систему» Гегеля.

Б) Ви надто сильно вірите в Бога/ви надто сильно не вірите в бога. Студент-філософ має бутим спокійним і толерантним, тому якщо вас ображає концепція релігійної віри чи, навпаки, ви обурюєтесь, коли хтось дозволяє собі атеїстичні судження – вам у інші двері.

В) Ви не любите читати і аналізувати. Без знань першоджерел (починаючи від діалогів Платона і закінчуючи вечірнім читанням Дерріди) ви далеко не підете. Треба багато читати, хоч не все чтиво буде цікавим. Наприклад, я досі не прочитав «Істину і метод» Гадамера, проте із захопленням за одну ніч «проковтнув» книгу Фуко «Наглядати і карати».

Г) Ви світоглядний практик. Якщо ви постійно будете запитувати: «Нащо мені вища математика»? або «І що мені дасть цей категоричний імператив Канта»? – excuse me, princess. Філософська освіта – глибоко теоретична, і щоб практично застосовувати набуті знання, вам доведеться потрудитись.

Д) Ви шукаєте відповідей на «вічні запитання»: у чому сенс життя, чи є життя після смерті, чи буває щастя, що таке любов… Якщо ви справді хочете отримати відповідей, можете поспілкуватись із чат-ботом. Якщо ви шукаєте можливості дати відповідь самостійно – двері філософського для вас відчинено.

 

Чому я вирішив навчатись на філософському:

1. Я хотів другу гуманітарну освіту, яка б розширила мій світогляд і зробила б мене більш-менш спокійним.

2. Я шукав спосіб пояснення тих речей, яких не розумів (на той момент похитнулись мої юнацькі ідеали і я шукав метод пояснення світу для самого себе).

3. Я не розумів, про що говорить Славой Жижек у кінофільмі «Кіногід збоченця».

 

Що почитати чи подивитись:

1. Хосе Ортега-і-Гассет. «Що таке філософія»?

2. Томас Карткарт, Ден Клейн. «Якось Платон зайшов в бар. Розуміння філософії через жарти».

3. Майкл Паттон, Кевін Кеннон. «Філософія. Короткий курс у коміксах».

4. Славой Жижек: «Кіногід збоченця» та «Кіногід збоченця: ідеологія».

 

Богдан Стрільчик

 

Богдан Стрільчик,

редактор блогу і e-mail маркетолог ZNOUA

 


Хочете отримувати сповіщення про свіжі блоги ZNOUA? підпишіться на новини у формі знизу!

 

Хочеш першим дізнаватись новини про ЗНО?

Заповни форму і отримуй найсвіжішу інформацію для ефективної підготовки до ЗНО.


Бути в курсі останніх новин ЗНО

Ми проти спаму. Ваша особиста інформація ніколи не буде передаватися стороннім особам

Вау, тепер отримати 200 балів на ЗНО ще простіше!

Чекай на наше «дякую» на свої пошті. Обіймаємо.

Коментарі

Про насМи в Києві

Ми у Львові

Ми у Запоріжжі

Що ми пропонуємо

Франшиза

©  ZNO.UA - всі права захищено. Копіювання дозволяється лише за умови розміщення активного клікабельного посилання на ZNO.UA