Масштабу боятися – географію не складати
Не всі про це пам’ятають, але й на географії доводиться вирішувати задачки. Не переживай! Це далеко не математика, і все не так складно, як здається. Насправді, на ЗНО трапляються задачі лише з кількох тем. Розберешся з ними, й 12 балів у тебе в кишені.
Одна з таких тем – масштаб. Завдання можуть бути трьох видів: чисельний, іменований або лінійний.
Ось кілька прикладів чисельного масштабу:
- 1:1000
- 1:2 500 000
- 1:500 000
"Як же його розшифрувати?" - запитаєш ти. А просто виходить, що в одному сантиметрі на карті міститься a) 1000 сантиметрів, b) 2 500 000 см, c) 500 000 см реальної відстані на місцевості. Чисельний масштаб ЗАВЖДИ прописується в СМ. Потім це значення можна перетворити в інші одиниці, залежно від того, що запитують у завданні.
Перед тим, як ми перейдемо до прикладів таких завдань зі ЗНО, було б корисно пригадати, як перетворити метри в сантиметри або кілометри в сантиметри:
1 м = 100 см (додати 2 нулі) 1 км = 100 000 см (додати 5 нулів) І навпаки, щоб перевести см в м, потрібно забрати 2 нулі, а в км – 5 нулів. |
Тепер ти озброєний і можеш зустрітися з задачею один на один.
Завдання: Визначте відстань між двома об’єктами на місцевості (у кілометрах), якщо ця відстань на карті, масштаб якої 1:500 000, становить 12 см.
Панікувати не потрібно, а просто пам’ятай, із чого починати розв’язок:
- Варто знайти й виділити в завданні найважливіше: Визначте відстань між двома об’єктами на місцевості (в кілометрах), якщо ця відстань на карті, масштаб якої 1:500 000, становить 12 см. – тільки ці три вирази вам необхідні, а все інше просто «водичка».
- Якщо кажуть, що потрібно записати відповідь у км, то варто масштаб перевести в них, щоб потім не забути й не заплутатися в кількості нулів:
1:500 000 → 1:500 000 виходить, що 1 см на карті = 5 км на місцевості.
А в завданні у нас є не 1 см, а 12 см, тому просто множимо на 12.
5 км * 12 см = 60 км – ось і відповідь J
Іменований масштаб трапляється рідше, наприклад: a) в 1 см 10 м або b) в 1см 160 км. Тобто, в одному сантиметрі на карті міститься a) 10 метрів або b) 160 кілометрів реальної відстані на місцевості. У такому випадку навіть перетворювати нічого не потрібно, просто помножити на кількість см, і задача вирішена.
Й останній вид масштабу – лінійний. Тут потрібно подумати трохибільше. Спочатку треба знайти «0» на лінії - перша зліва підписана цифра й буде масштабом.
Які ж завдання, пов’язані з лінійним масштабом, бувають на ЗНО?
Завдання: На топографічній карті виміряли відстань між двома заданими точками, одна з яких розташована на околиці села Воронове, а друга - на перехресті автомобільних доріг. Відстань між цими точками зіставлено з лінійним масштабом (див. рисунок). Визначте, якою буде ця відстань (у метрах) на місцевості.
- Особливістю завдань з лінійним масштабом є те, що його не потрібно знаходити напряму, а потрібно визначити відстань, що позначена циркулем. Тобто, зі всієї умови, яка відображена в завданні, нам потрібно лише: На топографічній карті виміряли відстань між двома заданими точками, одна з яких розташована на околиці села Воронове, а друга - на перехресті автомобільних доріг. Відстань між цими точками зіставлено з лінійним масштабом (див. рисунок). Визначте, якою буде ця відстань (у метрах) на місцевості. – ось і все, а далі вступає в гру рисунок і те, тільки права його частина, де відображений саме лінійний масштаб.
- Знову ж таки, ми спочатку знаходимо «0», а потім дивимося вправо, куди простягається кінець циркуля. Далі, рахуємо, скільки це буде.
Від «0» до правого кінця буде 1250 м
Потім дивимося від «0» до лівого кінця циркуля. Оскільки поділки надто маленькі, щоб їх порахувати, біля масштабу є лупа. Нею ми і скористаємося.
Якщо загальна відстань 250 метрів займає 10 поділок, то скільки буде займати метрів 1 поділка? Потрібно 250м/10 = 25 м
Наступний крок, який варто зробити, це порахувати, скільки поділок займає циркуль від значення «0».
Він займає 6 поділок. Щоб дізнатися, скільки це буде в метрах, потрібно 6*25 м (ціну 1 поділки) = 150 м
Й останній крок в тому, щоб порахувати загальну відстань:
1250 +150= 1400 м – ми розв’язали цю задачу J
Якщо ти хочеш добре підготуватися до ЗНО й розібратися так із кожною темою, тоді ласкаво прошу на наші курси, де досвідчені викладачі завжди раді допомогти зі складною темою!
Успіхів! Пам’ятай: усе нове, що ти засвоюєш, робить тебе сильнішим!
Оксана Заяць
викладачка географії ZNOUA
Приєднуйся