Масштабу боятися – географію не складати

Масштабу боятися – географію не складати


 


Не всі про це пам’ятають, але й на географії доводиться вирішувати задачки. Не переживай! Це далеко не математика, і все не так складно, як здається. Насправді, на ЗНО трапляються задачі лише з кількох тем. Розберешся з ними, й 12 балів у тебе в кишені.

Одна з таких тем – масштаб. Завдання можуть бути трьох видів: чисельний, іменований або лінійний.

Ось кілька прикладів чисельного масштабу

  1. 1:1000 
  2. 1:2 500 000
  3. 1:500 000

"Як же його розшифрувати?" - запитаєш ти. А просто виходить, що в одному сантиметрі на карті міститься a) 1000 сантиметрів, b) 2 500 000 см, c) 500 000 см реальної відстані на місцевості. Чисельний масштаб ЗАВЖДИ прописується в СМ. Потім це значення можна перетворити в інші одиниці, залежно від того, що запитують у завданні.

Перед тим, як ми перейдемо до прикладів таких завдань зі ЗНО, було б корисно пригадати, як перетворити метри в сантиметри або кілометри в сантиметри:

1 м = 100 см  (додати 2 нулі)

1 км = 100 000 см (додати  5 нулів)

І навпаки, щоб перевести см в м, потрібно забрати 2 нулі, а в км – 5 нулів.

 

Тепер ти озброєний і можеш зустрітися з задачею один на один.

Завдання: Визначте відстань між двома об’єктами на місцевості (у кілометрах), якщо ця відстань на карті, масштаб якої 1:500 000, становить 12 см.

Панікувати не потрібно, а просто пам’ятай, із чого починати розв’язок:

  1. Варто знайти й виділити в завданні найважливіше: Визначте відстань між двома об’єктами на місцевості (в кілометрах), якщо ця відстань на карті, масштаб якої 1:500 000, становить 12 см. – тільки ці три вирази вам необхідні, а все інше просто «водичка».
  2. Якщо кажуть, що потрібно записати відповідь у км, то варто масштаб перевести в них, щоб потім не забути й не заплутатися в кількості нулів:

1:500 000 → 1:500 000 виходить, що 1 см на карті = 5 км на місцевості.

А в завданні у нас є не 1 см, а 12 см, тому просто множимо на 12.

5 км * 12 см = 60 км – ось і відповідь J

 

Іменований масштаб трапляється рідше, наприклад: a) в 1 см 10 м або b) в 1см 160 км. Тобто, в одному сантиметрі на карті міститься a) 10 метрів або b) 160 кілометрів реальної відстані на місцевості. У такому випадку навіть перетворювати нічого не потрібно, просто помножити на кількість см, і задача вирішена.

Й останній вид масштабу – лінійний. Тут потрібно подумати трохибільше. Спочатку треба знайти «0» на лінії - перша зліва підписана цифра й буде масштабом.

Які ж завдання, пов’язані з лінійним масштабом, бувають на ЗНО?

Завдання: На топографічній карті виміряли відстань між двома заданими точками, одна з яких розташована на околиці села Воронове, а друга - на перехресті автомобільних доріг. Відстань між цими точками зіставлено з лінійним масштабом (див. рисунок). Визначте, якою буде ця відстань (у метрах) на місцевості.

  1. Особливістю завдань з лінійним масштабом є те, що його не потрібно знаходити напряму, а потрібно визначити відстань, що позначена циркулем. Тобто, зі всієї умови, яка відображена в завданні, нам потрібно лише: На топографічній карті виміряли відстань між двома заданими точками, одна з яких розташована на околиці села Воронове, а друга - на перехресті автомобільних доріг. Відстань між цими точками зіставлено з лінійним масштабом (див. рисунок). Визначте, якою буде ця відстань (у метрах) на місцевості. – ось і все, а далі вступає в гру рисунок і те, тільки права його частина, де відображений саме лінійний масштаб.
     
  2. Знову ж таки, ми спочатку знаходимо «0», а потім дивимося вправо, куди простягається кінець циркуля. Далі, рахуємо, скільки це буде.

      Від «0» до правого кінця буде 1250 м

Потім дивимося від «0» до лівого кінця циркуля. Оскільки поділки надто маленькі, щоб їх порахувати, біля масштабу є лупа. Нею ми і скористаємося.

   

      Якщо загальна відстань 250 метрів займає 10 поділок, то скільки буде займати метрів 1 поділка? Потрібно 250м/10 = 25 м

Наступний крок, який варто зробити, це порахувати, скільки поділок займає циркуль від значення «0».

      

      Він займає 6 поділок. Щоб дізнатися, скільки це буде в метрах, потрібно 6*25 м (ціну 1 поділки) = 150 м

Й останній крок в тому, щоб порахувати загальну відстань:

1250 +150= 1400 м – ми розв’язали цю задачу J

 

Якщо ти хочеш добре підготуватися до ЗНО й розібратися так із кожною темою, тоді ласкаво прошу на наші курси, де досвідчені викладачі завжди раді допомогти зі складною темою!

Успіхів! Пам’ятай: усе нове, що ти засвоюєш, робить тебе сильнішим! 

    Оксана Заяць 

   викладачка географії ZNOUA

Хочеш першим дізнаватись новини про ЗНО?

Заповни форму і отримуй найсвіжішу інформацію для ефективної підготовки до ЗНО.


Бути в курсі останніх новин ЗНО

Ми проти спаму. Ваша особиста інформація ніколи не буде передаватися стороннім особам

Вау, тепер отримати 200 балів на ЗНО ще простіше!

Чекай на наше «дякую» на свої пошті. Обіймаємо.

Коментарі

Про насМи в Києві

Ми у Львові

Ми у Запоріжжі

Що ми пропонуємо

Франшиза

©  ZNO.UA - всі права захищено. Копіювання дозволяється лише за умови розміщення активного клікабельного посилання на ZNO.UA