Must-read вступника: вибір спеціальності

Must-read вступника: вибір спеціальності

«Життєві історії» старшокурсників та поради

Замислюватись над вибором спеціальності мені довелось на рік раніше, ніж я очікувала. Міністерство освіти та науки України вирішило зробити сюрприз: після майже 10 років навчання за 12-річною системою змінило її знову на 11-річну. Я була до такого не готова. Я заздрила ровесникам, які ще, мабуть, з пелюшок знали, що вони стануть стоматологами, економістами, перекладачами… Тоді я твердо вирішила, що зі мною щось не так, бо я не знаю, ким хочу стати. Мене цікавило багато предметів. Кожен вчитель радив щось своє: від мехмату до медичного. Батьки казали: «Думай сама». А я просто розгубилася… Хіба може 16-річний підліток робити вибір, від якого залежатиме все його наступне життя?

Я перебрала багато варіантів: юрист, перекладач, журналіст, лікар, редактор… І після певного часу роздумів зупинилась на англійській філології. Англійська мова завжди була моїм улюбленим предметом у школі, давалась легко, перспективи наче були, ЗНО склала достойно. Під час вступної кампанії я використала менше половини можливих заяв: подала на англійську філологію та переклад з англійської в три ВНЗ (КНУ ім. Т. Шевченка, КНЛУ, ТНПУ ім. В. Гнатюка). Останній у моєму рідному Тернополі, «для страхування». Але душа рвалась у Київ. Пройшло два дні постійного моніторення списків абітурієнтів, і я почала панікувати, що в Київ не пройду. Тоді мама знайшла спеціальність «українська мова та література, іноземна мова» в КНУ, на яку виділялось багато бюджетних місць. І ми вирішили подати ще туди. Коли настав «День Х», тобто вивісили списки рекомендованих на бюджет, я зрозуміла, що проходжу всюди (якщо не з першої, то з другої хвилі точно). Вгадайте, куди я віднесла оригінали? На укр. філологію в КНУ. Чому? Не раз мене це запитували, не два дивувалась я сама. Але в той момент я чомусь відчула, що це правильно.

Якби я розповідала про це на першому курсі, я б сказала, що дуже шкодую про свій вибір. Але коли зараз дивлюсь на це з «висоти магістратури», то радію, що так склалось. Я працюю за спеціальністю, і мені подобається те, що я роблю. Що може бути краще? :)

За час роботи у сфері підготовки до ЗНО, я зрозуміла, що 11-класникам часто складно вибрати спеціальність чи ВНЗ. І це нормально. Учні не раз розпитували мене про мою історію вступу, і я з радістю ділилась. Бо знаю, наскільки важливі такі розповіді «з життя». Тому я вирішила розпитати одногрупників, колег та друзів, щоб дізнатися їхні історії та поділитися з вами.

Далі цитую найцікавіші історії вступу з тих, що мені вдалось зібрати:

У школі мене найбільше захоплювали природничі дисципліни. Саме вони показують, як можна упорядкувати і зрозуміти інформацію, що надходить з довкілля. Обираючи ВНЗ і спеціальність, я не досить добре усвідомлювала, ким буду після випуску з університету і де працюватиму. Але мені подобався процес навчання, я цікавилася нейрофізіологією, механізмами сприймання інформації, структурою свідомості і можливостями мозку. Дати найбільше знань в цій сфері міг біологічний фах.

…На старших курсах студент, по ідеї, має не тільки сприймати інформацію, а здебільшого, створювати власні проекти. На жаль, у нас для цього немає ні обладнання, ні реактивів, ні сучасної методології чи навіть підтримки від старшого покоління. Тому вибір постає такий: або ти втілюєш свої ідеї в іноземній лабораторії, або шукаєш власну нішу в неакадемічній сфері. Я знайшла :)

Анна, КНУ ім. Т. Шевченка, біофізика

 

Знала, що хотіла працювати з мовами, англійську треба знати обов'язково. Щодо угорської — хотілося чогось незвичайного. Задоволена, оскільки я зараз спеціаліст, на якого є попит.

Марина, КНЛУ, угорська та англійська філологія

 

Вступив на кілька напрямків: у КПІ на ІПСА, ТЕФ, у КНЕУ на всякі фінанси й кредит, у КНУ на географію, прикладну математику й прикладну фізику. Зі всіх найбільше подобалась фізика. До того ж, у школі так склалось, що вчитель фізики дав найбільше знань не тільки з предмету, а й загалом для життя. 

Своїм вибором задоволений. Тут я пройшов справжню «школу життя» :)

Віктор, КНУ ім. Т. Шевченка, прикладна фізика

 

Після довгих роздумів, я зупинився на «комп'ютерних» спеціальностей. Тому 12 заявок припали саме на такий напрямок. А ще одну заявку я вирішив подати на щось «нейтральне», про всяк випадок. Тому подав документи на спеціальність «транспортні технології». Чому туди? Все просто: я подавав документи в цей самий ВНЗ на «комп'ютерні науки», тому, щоб далеко не ходити, вирішив подати ще й на згадану спеціальність (що вважається найпрестижнішою на факультеті). Коли прийшов час нести оригінали документів, частина заявок просто «відпала» (не вистачало балів на бюджет). Саме в цей момент в голові закрались сумніви: яким буде моє навчання, пов'язане з комп'ютерними технологіями? Я не володів ніяким додатковими знаннями в цій сфері... А на мою думку, на такі спеціальності будуть іти люди, які більш обізнані в цій сфері, між ними я б «губився». Саме тому, почав розглядати варіант з вступом на «нейтральну» спеціальність, на якій вчилися б студенти з приблизно однаковими початковими знаннями в цій галузі.

Вибором я задоволений :). Перш за все, завдяки ньому я познайомився з багатьма хорошими людьми, вчився в провідних людей у своїй галузі (яка не дуже популярна через слабку обізнаність суспільства). Також моя спеціальність дає можливість хорошого працевлаштування, а надалі навіть створення свого власного бізнесу.

Юрій, НТУ, транспортні технології (міжнародні перевезення)

 

Завжди подобалося щось дізнаватися про природу. Геофак — якраз те, що треба! Вибором задоволений, тому що я дізнався багато речей, які вважаю справді важливими.

Євгеній, КНУ ім. Т. Шевченка, географічний факультет

 

У мене мама філолог. Багато часу в дитинстві я проводила в редакції газети, де вона працювала редактором. Як то кажуть, варилася в цій кухні :) Знайомилася з журналістами, редакторами. У мене сформувався дещо романтизований погляд на професію журналіста, я мріяла завжди бути в центрі подій, а потім розповідати про це іншим. Коли настав час обирати професію, я вагалася між журналістикою та філологією. За порадою мами все ж вибрала друге, адже філологічна освіта ширше. Усе ж важливіше знати не ЯК писати, а щоб було про ЩО писати, бути розвиненою особистістю і мати неординарний погляд на світ. Зараз, якщо чесно, мрії про журналістику залишились мріями, адже я зрозуміла, що бути незалежним журналістом майже нереально, тому дуже рада, що все ж обрала філологію.

Вибором я задоволена. Незважаючи на всі недоліки академічної освіти, вона робить тебе всебічно розвиненою особистістю. А особливо —  філологічна освіта.

Анна, КНУ ім. Т. Шевченка, українська філологія

 

Я не вмію математику, тому моя обрати філологія. Моя вміти писати. Дюже добре :) Вибором я задоволений. Краще бути хорошим філологом, ніж поганим програмістом. Це моя доля.

Богдан, ПНУ ім. Стефаника, українська філологія

 

Мама умовила :( Я себе зовсім не бачила педагогом і подала документи на дизайнера інтер'єру в коледж. Вступила на бюджет і туди, і в універ. Мама переконала, що це найкраща професія, що універ — це не коледж. На той час справді дизайнерам інтер'єру не було роботи, подруги жалілися. А психологи були потрібні. Через 5 років, коли закінчила ВНЗ з червоним дипломом, психологів вже було вдосталь, а дизайнерів брали навіть магазини меблів. Але я вже працювала на той час з дітьми-інвалідами в благодійному центрі, і мене запросили на роботу в школу-інтернат для глухих діток. Там працювала ще майже 4 роки до декрету і вважаю, що багато змогла дати. На цьому моя педагогічна місія закінчилася, і бажання повернутися немає зовсім :)

Ірина, ЖДУ ім. І. Франка, практична психологія; навчальні класи

 

Вважаю польську мову дуже цікавою, а ще на факультеті є обмін студентів з польськими університетами. Декілька разів їздила за обміном в Польщу. Факультет порадила старша сестра, яка вчилась на французькому перекладі в Шеві і не мала таких безкоштовних програм, тому я і обрала польську мову і не шкодую :)

Дуже задоволена своїм вибором. Обожнюю все польське. Польща дуже мені імпонує, як країна з історією і культурою близькою до української.

Анастасія, КНУ ім. Т. Шевченка, польська філологія

 

Мені було цікаво працювати з комп'ютером. Плюс ще знайомі та батьки додавали впевненості, коли я допомагав їм щось елементарне, пов’язане з комп'ютером. Тому вирішив, що я, напевно, таки в цьому тямлю і треба йти на спеціальність, яка буде пов'язана з комп'ютером.

Вибором я задоволений, тому що це підштовхнуло до теперішньої роботи.

Ростислав, ТНТУ, комп’ютерні науки

 

Насправді, на укрфіл потрапила випадково, спочатку хотіла бути перекладачем, подала документи і на іноземну філологію, і на українську (так би мовити, підстрахуватися). Вийшло так, що до укрфілу мене прийняли раніше, бо спочатку на англ не було вільних місць, і до першої «хвилі» я не потрапила. Потім мені пропонували подати оригінали на англ, але я відмовилась, бо вже подала їх на укр.

Після декількох тижнів навчання, я зрозуміла, що не помилилася з вибором. Бо українська мова мене захопила більше, ніж англійська. І все завдяки моєму чудовому викладачу, атмосфері укрфілу та новим друзям, з якими можна було подискутувати на філологічні теми :) Я зрозуміла, що в час стрімкого розвитку іноземних мов, не слід забувати про свою рідну, і мені значно більше хочеться вкласти частинку себе саме в розвиток укр. мови.

Катерина, НПУ імені М. Драгоманова, українська філологія

 

Я не знала, ким хочу працювати і ким стати. Знала, що не хочу витрачати роки на предмети, які не подобаються. І ще з 7 класу була в захваті від історика, який подавав предмет дуже цікаво. З 8-го класу історію викладали інші вчителі, які не так цікаво подавали предмет. Але я вже знала, що історія — це цікаво!

І от я студентка! Коли побачила свій перший розклад — був шок! Всюди лише історія. Але вибором я задоволена. У ході навчання думала про другу освіту, хоча зараз з певних причин ця ідея відпала. Я зрозуміла, що моя освіта — чудова база. Мої викладачі — професіонали у свої справі, і лише заради знайомства з деякими варто було вчитись 6 років.

Ольга, КНУ ім. Т. Шевченка, історичний факультет

 

Протягом 11 класу я кілька разів кардинально змінила свої наміри. У вересні пішла на курси креслення та малювання (хотіла стати архітектором), але потім усвідомила, що не зможу цілими днями сидіти і малювати чи креслити.... Взимку я планувала вступати на психологію, навіть пробне ЗНО вибрала собі біологію. Потім у березні мене «переклинуло», і я вирішила, що буду музикантом. У мене батьки працюють у музичній сфері, я майже 10 років ходила на народний хор, закінчила музшколу... Потім ця ідея теж відпала. Напередодні вступної кампанії я ще нічого точно не вирішила. Найбільше в той момент я хотіла вчитися на юриста в КПІ. Як же так сталося, що зараз я на філфаці? Пригадую той день, коли прийшла з мамою подавати документи. Дивимося, висить «укр.мова і літ., іноземна мова», думаємо: «О, добре, ще й диплом з двох мов буде». Так і подали, як запасний варіант. ....Зараз я тільки пам'ятаю, як вже відвезла оригінали в КНУ на філфак. А чому саме туди? Чи з керівником з хору порадилися, чи що? Але вирішили туди, бо далі тягнути не було куди. Зараз я розумію, що це дало мені змогу не лише вивчити українську мову, а й закохатися в українську літературу і змінити відношення до всього одночасно.

Софія, КНУ ім. Т. Шевченка, українська філологія

 

Після школи, у свої 16, я вступила на спеціальність «українська мова та література, редагування освітніх видань» у Житомирський державний університет ім. Івана Франка (ЖДУ). Провчилась там 2 повних курси, успішно здала 4 сесії і… забрала документи з універу. Цього ж літа вступила заново — на перший курс у КНТЕУ(спеціальність «реклама») Писала про це в блозі. Якщо коротко, хотіла робити щось креативне, пов'язане з дизайном. Зараз задоволена своїм вибором, бо мене навчили багато чому і я працюю за спеціальністю.

Оксана, КНТЕУ, реклама

І насамкінець поради від старшокурсників та випускників щодо вибору спеціальності:

 • Краще нікуди не вступати і почекати рік, аніж вступати без чіткого розуміння, що ти хочеш саме цього.
 • Не йдіть на ІТ, тільки щоб загрібати гроші.
 • Більше попитайте людей, які працюють вже за цією спеціальністю.
 • Слухайте перш за все своє серце. Ніхто інший (ні батьки, ні друзі чи родичі) не підкаже, де саме ви зможете себе реалізувати і що припаде вам до душі.
 • Ставте мету, якої ви хочете досягти через, наприклад, 5-7 років, і лише потім вибирайте університет, який дасть вам знання, щоб це здійснити. Не очікуйте, що університет дасть все, що потрібно для опанування професії. Найчастіше доводиться «довчатися» додатково. Спробуйте попрацювати у сфері, яку плануєте зробити професією свого життя (чим нижче буде посада, тим краще, зрозумієте систему зсередини). Не обмежуйтеся навчанням: форуми, конференції, майстер-класи, різноманітні хобі значно розширять ваше коло знайомств і введуть в доросле життя.
 • Чого точно не треба робити, так це вступати туди, куди змушують батьки. Якщо до цього взагалі не лежить душа.
 • Не бійтеся перевестись на іншу спеціальність, навіть якщо це 3-й курс. Орієнтуйтесь на реальність і з другого курсу починайте думати, як застосувати набуті знання в реальному житті.
 • Прогляньте атлас майбутніх професій на предмет актуальності спеціальності в майбутньому. Краще щоб спеціальність не була дуже вузькою, щоб мала декілька спеціалізацій.
 •  Якщо ви маєте нахил, вміння, бажання освоїти певну спеціальність не сумнівайтеся і йдіть до цієї мети! Хто ж ще точно не визначився, чого він хоче і що вміє не потрібно розчаровуватись, у вас ще є достатньо часу для того. Навіть якщо визначитись не вдасться, завжди можна вступити на цікаві «нейтральні» спеціальності. Хтозна, може це і виявиться вашим покликанням? :)
 • Розпитайте ваших батьків про ваше дитинство: чим ви любили займатися? Зазвичай, дуже багато наших захоплень беруть свій початок саме з дитинства. Що вас цікавило? Як проводили свій час? Адже тоді вас ніхто не змушував це робити, тому що це перспективно, фінансово вигідно чи брендово.
 • Обирайте так, щоб потім не жалкувати, обирайте те, що хочете і не важливо бюджет чи контракт, головне, щоб від навчання ви отримували задоволення!
 •  Якщо на першому курсі відчули, що це не Ваше змінюйте профіль. Бо вивчати навіть 4 роки те, до чого не лежить душа мука!

 

Від себе ще хочу додати, що не потрібно сприймати вибір ВНЗ як найважливіший крок у вашому житті. Пам’ятайте, що завжди можна перевестись на іншу спеціальність або вступити повторно. Навіть більше ніхто не змушує працювати вас лише за спеціальністю :) Це не означає, що зовсім не треба про це замислюватись. Просто не «перевантажуйте» себе думками про відповідальність.

А ще я справді вірю в те, що дуже часто правильний шлях сам нас обирає ;)

Успіхів усім при вступі! :)

Юліана Зелена

 

 

Юліана Зелена

керівник відділу онлайн-викладачів,

викладач української мови та літератури в компанії ZNOUA

 

 

 

 


Хочете отримувати сповіщення про свіжі блоги ZNOUA? підпишіться на новини у формі знизу!

 

Хочеш першим дізнаватись новини про ЗНО?

Заповни форму і отримуй найсвіжішу інформацію для ефективної підготовки до ЗНО.


Бути в курсі останніх новин ЗНО

Ми проти спаму. Ваша особиста інформація ніколи не буде передаватися стороннім особам

Вау, тепер отримати 200 балів на ЗНО ще простіше!

Чекай на наше «дякую» на свої пошті. Обіймаємо.

Коментарі

Про насМи в Києві

Ми у Львові

Ми у Запоріжжі

Що ми пропонуємо

Франшиза

©  ZNO.UA - всі права захищено. Копіювання дозволяється лише за умови розміщення активного клікабельного посилання на ZNO.UA