Задля успішного складання ЗНО потрібно уникати стресу та намагатися позитивно себе налаштовувати на подальше життя. Але для старшокласників це може бути досить важко через велике фізичне та емоційне навантаження в навчанні.
Для початку важливо визначити свої стрес-фактори. Емоційний стан кожного можуть похитнути різні ситуації: забруднене навколишнє середовище, проблеми в школі, боязнь екзамену тощо. Часто це доволі очевидно, проте іноді людина не хоче усвідомлювати й приймати ситуацію. Але саме ці дії можуть допомогти впоратися зі стресом.
Змініть стрес-фактори, коли це можливо. Якщо це за рамками ваших можливостей, то намагайтесь абстрагуватися від людей та ситуацій, які впливають на ваш емоційний стан негативно. Правильно розставляйте пріоритети, щоб розуміти, на що варто реагувати, а на що зважати взагалі немає потреби.
Встановіть для себе здорові обмеження. Поринаючи у купу роботи, ми часто забуваємо про відпочинок та перевантажуємо наш організм як морально, так і фізично. Це може спричинити хронічний стрес та емоційне вигорання. Який тоді сенс тієї підготовки, якщо потім ви настільки виснажитесь, що не захочете складати ЗНО? Навчіться говорити «ні» деяким людям або заходам. Кому справді варто догоджати, то тільки своєму організму.
Визначте чіткий графік сну. Науковці рекомендують лягати спати о 22:00, оскільки з цього часу знижується гормон стресу (кортизол), а гормон сну (мелатонін) починає рости. У багатьох школах навчання починається о 8:00 або о 8:30, отже, задля гарного самопочуття варто лягати до 23:00.
Не забувайте про фізичну активність. Через стрес ми хочемо пропустити тренування, але заняття спортом якраз і допомагають нам боротися з ним. Це відбувається тому, що під час фізичних вправ у мозку виробляються нейромедіатори, які відповідають за гарний настрій і зменшують вміст у крові гормону стресу — кортизолу.
Сподіваюсь, що з цієї інформації ви виокремили для себе щось корисне та використаєте це для подальшого щастя та розвитку. Успіхів!