Звідки береться страх ЗНО та ДПА?

 

Почнімо: чомусь у нас так повелося, що школярам ще з 1 класу капають на мозок із приводу іспитів.  Приходить першокласник, шестирічна/семирічна дитина, до школи, їй починають розповідати про те, що через 11/9 років потрібно складати ЗНО та ДПА.  Я вважаю, що це страшенно неправильно, тому що це не дає дітям нічого, крім стресу.  Справді, готувати до паніки в 9 та 11 класах починають із закладання основ для тривоги, шляхом вічного насідання, розповіді про екзамени. Цей стрес виховують практично з пелюшок! Я пам’ятаю, що нам це говорили завжди, спочатку дорікали іспитами у 5, потім у 9 та 11 класах. Начебто варто вже звикнути до них, і зрозуміти, що вчительські залякування – порожні балачки, але ні, нам здається, що рівень екзамену завжди підвищується.  До 6 класу всі ці розмови ще квіточки, у порівнянні з тим, що починається потім. З 12 років спостерігається щоденне залякування про те, що через кілька років у тебе ДПА, що ти не здаси, будеш двірником або працювати в АТБ (останнє, звичайно, стосується особливо обдарованих вчителів).

Моя знайома, яка торік складала ЗНО, розповідала мені, скільки тривоги на обличчях дітей на реєстрації, перевірки документів перед ЗНО.  З них стікав піт, вони намагалися обмахуватися паспортами, іншими документами, їм було погано, школяри нервували – настільки дітям вселяють страх.  Зрозуміло, якщо дитина відмінник і все життя була такою, то вона і так хвилюватиметься,, але наші вчителі чомусь думають, що ми недостатньо витрачаємо нервів, а тому роблять все для того, щоб посилити в нас паніку. Щодо ДПА можу додати одну фішечку: усім відомо, що дітям дають списувати, більше того, вчителі поширюють відповіді на тести, але щороку цим же школярам перед іспитами і протягом кількох років досі кажуть, що ось у минулому  році дали списати, у цьому теж дають списати, але коли складатимете ви, нічого не вийде.  Мене завжди дивували ці фрази, коли насправді було інакше.  Якщо ти складаєш ДПА, то, будь ласка, коли чуєш щось подібне від учителів, просто намагайся вимикати мозок і фільтрувати цю інформацію. Списати дадуть, адже якщо ти не підтвердиш оцінку, яку тобі поставив викладач, то його по голівці не погладять. На те, що дадуть списати не треба сподіватися, а шпаргалки робити обов’язково, так спокійніше.  Можливо, вчителі, залякуючи дітей, намагаються тримати учнів у тонусі, але реально деякі настільки нервують, що забувають усе на світі.

До речі, цікавий факт щодо ЗНО.  На першому екзамені тривога матиме максимальний характер, а на останньому іспиті більша частина дітей буде розслабленою, бо не так страшно, як розповідають.  Ці таємні знання мені розповіла моя знайома)

 

Цей пост присвячений тому, щоб спробувати дати тобі розуміння, що ця загальна паніка з приводу іспитів – ілюзія, яку створюють незрозуміло навіщо вчителі.  Ви складете, не провалите іспити, якщо хоч трохи напружитеся, для подолання порога не обов’язково знати всю шкільну програму, тож перестаньте панікувати, усе буде добре.