“Коли ми повинні розпочати підготовку до ДПА з математики?” — це одне з найбільш популярних запитань, яке ставлять батьки, чиї діти перейшли до середньої школи. І хоча єдиної правильної відповіді на це запитання просто не існує, у цій статті ми наведемо декілька порад, які ви можете використати, щоб ефективно підготувати свою дитину до ДПА з математики і створити міцний фундамент для майбутньої підготовки до ЗНО.

 

Нагадаємо, що державну підсумкову атестацію (ДПА) для 9-х класів складають у письмовій формі в школах. Дати проведення ДПА в учбовому закладі й завдання для атестації щорічно затверджують керівники шкіл.

 

Цю статтю ми написали разом з учителями онлайн-школи математики МАТЕМА.

 

 

 

1. Заспокойте вашу дитину: боятися ДПА не варто

ДПА — це перший відповідальний іспит у житті школяра. Але не треба ставитися до нього фатально, адже якщо підготовка була завчасно спланована, то учень з великою вірогідністю отримає високі результати.

 

Попереду ще багато тестів: ЗНО в 11 класі, IELTS або TOEFL для тих, хто планує вчитися за кордоном, GMAT, якщо є плани навчатися в бізнес-школі та безліч інших, потреба складати які може з’явитися.

 

Важливо пояснити дитині, що тести — це нормально і не варто їх боятися. Підготовка до атестації має стати важливою частиною рутинного життя дитини.

 

2. Вивчіть структуру державної підсумкової атестації з математики

Для успішного складання  атестації важливо мати високий рівень знань, окрім того варто розуміти, що на тебе чекає і з чого складатиметься тест. 

 

ДПА з математики проводиться за програмами, затвердженими Міністерством освіти і науки України, а саме: “Математика. 5-9 класи”.

 

Зазвичай для проведення атестації розробляють мінімум 10 варіантів контрольних робіт. Для дітей, що навчаються в загальноосвітніх (не спеціалізованих) класах, контрольні роботи діляться на три частини:

 

- перша частина — 10-12 тестових завдань, кожне з яких має лише одну правильну відповідь з 4-5 варіантів. Завдання вважається виконаним, якщо в роботі вказана лише одна літера, якою позначена правильна відповідь. Наводити розрахунки не потрібно;

 

- друга частина атестації зазвичай складається з 4-6 завдань відкритої форми. Завдання зараховується, якщо учнем записана правильна відповідь. Розрахунки виконуються на чернетці;

 

- третя частина може складатися з 3-4 завдань відкритої форми з розгорнутою відповіддю. У цій частині важливо не тільки вирішити завдання правильно, але й розгорнуто пояснити кожен етап виконання. Розв’язання задачі оцінюється вчителем.

 

Тривалість державної підсумкової атестації — 135 хвилин.

 

3. Починайте готуватися завчасно, проте не забувайте й слідкувати за емоційним станом дитини

Запорука будь-якого успішно складеного тесту — це підготовка. Універсального плану підготовки до державної підсумкової атестації з математики не існує, але є перелік тем, якими дитина повинна володіти, щоб успішного її скласти.

 

 

 

5 клас:

 

1. Натуральні числа і дії з ними. Геометричні фігури та величини.

 

2. Дробові числа і дії над ними.

 

 

 

6 клас:

 

1. Подільність натуральних чисел.

 

2. Звичайні дроби.

 

3. Відношення і пропорції.

 

4. Раціональні числа і дії з ними.

 

 

 

7 клас:

 

Алгебра:

 

1. Цілі вирази.

 

2. Функції.

 

3. Лінійні рівняння та їхні системи.

 

 

Геометрія:

 

1. Елементарні геометричні фігури та їхні властивості.

 

2. Взаємне розміщення прямих на площині.

 

3. Трикутники. Ознаки рівності трикутників.

 

4. Коло і круг.

 

 

 

8 клас:

 

Алгебра:

 

1. Раціональні вирази.

 

2. Квадратні корені. Дійсні числа.

 

3. Квадратні рівняння.

 

 

 

Геометрія:

 

1. Чотирикутники.

 

2. Подібність трикутників.

 

3. Розв’язування прямокутних трикутників.

 

4. Многокутники. Площі многокутників.

 

 

 

9 клас:

 

Алгебра:

 

1. Нерівності.

 

2. Квадратична функція.

 

3. Числові послідовності.

 

4. Основи комбінаторики, теорії ймовірності та статистики.

 

 

 

Геометрія:

 

1. Координати на площині.

 

2. Вектори на площині.

 

3. Розв’язування трикутників.

 

4. Правильні многокутники. Довжина кола. Площа круга.

 

5. Геометричні переміщення.

 

 

 

Так чи інакше, кожна з наведених вище тем може випасти на державній підсумковій атестації. Отже, підготовку потрібно планувати таким чином, щоб жодна з тем не викликала в дитини стресу.

 

Якщо ваша дитина претендує на високу оцінку, то рекомендована тривалість підготовки — 1 навчальний рік. Інтенсивність підготовки залежить як від рівня знань учня, так і від його нахилів та швидкості засвоєння інформації. 

 

Щоб додати до підготовки динаміки та структури, можна звернутися до репетитора з математики або записатися на курси.

 

Під час підготовки дуже важливо слідкувати за емоційним станом дитини. Якщо ви бачите, що дитина “вигорає”, то намагайтеся надати їй підтримку. Якщо ви розумієте, що не можете самі владнати емоційну ситуацію, що склалася, розгляньте можливість звернення до дитячого психолога.

 

4. Слідкуйте за регулярністю та послідовністю

Існує відомий вислів: “Якщо ти наполегливий, то ти отримуєш те, що хочеш. Якщо ти послідовний, то ти втримаєш те, що отримав”.

 

Регулярність та послідовність створюють звички й рутину. Вони привчають дитину до  постійного навчання і мистецтва малих кроків.

 

Якщо зважати на те, що програма ДПА з математики складається з тем за 5 років навчання, то дитині знадобиться значний час і багато зусиль, щоб повторити й закріпити всі теми.

 

 

Декілька лайфхаків, які можуть допомогти:

 

1. Допоможіть дитині розбити навчання на так звані сесії.

2. Поставте з ними цілі на кожну таку сесію та домовтеся про те, як ви будете розуміти, що ціль досягнута.

3. Навчальні сесії повинні мати обмежену тривалість. Рекомендуємо 1-годинні блоки.

4. Ідеально, якщо навчальні сесії будуть організовані в конкретний час дня, щоб дитина мала звичку вчитися о цій годині..

 

5. Зверніться по допомогу до технологій

Для підготовки не обов’язково звертатися до репетиторів чи спеціалізованих шкіл, можна використовувати матеріали, які доступні онлайн.

 

Наприклад, багато тем та задач уже розібрано на YouTube. Ваша дитина в будь-який час може отримати до них доступ. 

 

Quizlet — чудовий сервіс, на якому можна створювати флеш-карти, що допоможуть вивчити складні концепції чи правила.

 

Матеріали на сайті Khan Academy можуть значно спростити підготовку і є завжди безкоштовними.

 

Бонус

У будь-якому випадку підготовка до державної підсумкової атестації — це стрес. Потрібно враховувати цей факт і допомагати дитині з ним боротися.

 

Слідкуйте за тим, щоб дитина проводила час на свіжому повітрі та мала достатню кількість сну. Відпочинок допоможе знизити стрес, у результаті її мозок працюватиме краще.

 

І пам’ятайте: високий бал на ДПА чи ЗНО — це результат спільної роботи дітей, учителів та викладачів на курсах чи репетиторів. Зберіть правильну команду навколо дитини і налаштуйте її на успіх!