Напередодні наймістичнішого свята пропонуємо вам дізнатися трошки більше про Хеловін. 5 фактів про ніч всіх святих розповідає викладачка англійської мови у ZNOUA Лада Коваль.
1. Хеловін зародився не в Америці
Хоч американці з радістю витрачаються на Хеловін, (у них більше грошей йде лише на Різдво), свято вперше виникло не в них. Витоки знаходять ще в кельтському святі Самайні, яке заразом і Свято врожаю, і Новий рік, і День вшанування всіх святих. Тоді запалювали вогнища, веселись та забавлялись по-своєму: ворожили та приносили пожертви. А щоб обдурити злих духів, які полюбляли бродити в цей час по землі, люди натягали шкури тварин. Як же ось це все кельтське потрапило до Америки? Разом із ірландськими емігрантами. До того часу свято вже стало цілком християнським і важливим у католицькій традиції.
2. Хеловінські гарбузи не завжди були гарбузами
Уявіть яскраву, жовтогарячу гарбузову мармизу. Уявили ці вишкірені зуби та глузливий погляд? А тепер замініть гарбуз на невід’ємну частину української кухні – картоплю. Куди ліпше, так? Тепер ця мармиза ще й з веснянками! Із інших можливих варіантів: ріпа та буряк. Правда в тім, що ірландці готували хеловінські прикраси з різних овочів, а після переїзду разом зі своїми аграрними вподобаннями в Америку, вони зіштовхнулись із картопляним голодом, і мусили шукати альтернативу своїм традиційним овочам. Мо’ то й на ліпше.
Між іншим, традиція сувати свічки в коренеплоди – не проста забаганка, а є такою собі шаною винахідливому Джеку. У свій час Джек зумів настільки поглузувати з дідька, що останній погодився не заритись на Джекову душу. Однак, Бог дійшов до висновку, що такого хитрого лиса в себе на небесах він бачити не хоче, тому після смерті Джекова душа відправилась у вічні мандри по землі, освітлюючи свою дорогу жариною в ріпі. Звідси й англійська назва хеловінських ліхтарів jack-o’-lantern від «Jack of the Lantern».
3. Найпопулярніші костюми
Тут, певно, інтриги не буде. У лідерах уже багато років костюм відьми. Зазвичай популярністю користуються костюми супергероїв та інших фантастичних звірів. Цьогоріч, згідно з Google Frightgeist, у найкращу п’ятірку також потрапили костюми Харлі Квін, динозавра, кролика та клоуна.
4. Трохи більше про «trick or treat»
У традиційному розумінні, звичай не пустувати за солодощі з’явився не так давно: лише у 80-х. До того часу солодощі частунки також роздавали, але прохали їх по-різному. В Ірландії та Британії шанують гострий розум, адже вигадувати різні викрутаси справа не з простих. Чого варта лише історія про Джека. Менше з тим, найдавніша згадка фрази «trick or treat» датується лише 1927 роком, і наразі вона є чи не гаслом усього свята. Сформувалися навіть певні правила поведінки: переодягнені діти починають полювання за солодащами у вечір 31 жовтня та заходять лише до будинків, які спеціально прикрашені до свята.
5. Найпопулярніші цукерки
Поговорюють, що цукерками, які куплені до Хеловіну, можна заповнити 6 Титаніків. Це майже 1кг цукерок на людину! Найпопулярнішими в більшості штатів Америки є Skittles, Reese’s cups (арахісова паста в молочному шоколаді) та M&Ms. Водночас, традиційно-хеловінськими цукерками вважають candy corn. Вони виглядають дуже святково: пірамідки в жовто-помаранчево-білу смужку, що формою нагадують зернятка кукурудзи, звідки й назва. На смак вони медово-ванільні, а от текстуру мают, як у воску. Погляди щодо цих цукерок різко протилежні: ви їх або любите, або терпіти не можете. Відгуки настільки суперечливі, що candy corn називають найбільш суперечливими хеловінськими солодощами.