Висоти і як з ними розібратися?Практично на кожному ЗНО з географії трапляються задачі, які пов’язані з висотою. Висота може бути абсолютною або відносною. Щоб краще розібратися, як їх розв’язувати, прочитай цей блог.

 

Перш за все, яка різниця між абсолютною і відносною висотою?

Абсолютна висота – це відстань від рівня океану. Тобто рівень океану = 0 метрів. Якщо відстань є над рівнем океану – вона буде додатною. Якщо вона є нижче рівня океану – від’ємною.

Відносна висота – перевищення однієї точки над іншою. Тобто потрібно від абсолютної висоти однієї точки відняти абсолютну висоту іншої.

На карті абсолютна висота відображається лініями – горизонталями. Горизонталь – лінія на земній поверхні, усі точки якої лежать на однаковій висоті над рівнем океану. Бергштрихи — короткі лінії, що вказують вільним кінцем напрям схилу.

 

 

 

Давай розглянемо приклади, які траплялися на ЗНО:

  1. Знаходження абсолютної висоти можна здійснити двома способами:
  • просто знаходження точки на карті:
    знайдіть на карті точку з максимальною абсолютною висотою на цій місцевості та укажіть цю висоту (у метрах).

Тобто в цьому завданні потрібно просто знайти найвищу точку на карті:

Знайди і запиши відповідь – 156.

 

  • знаходження точки на карті за горизонталлю:
    визначте абсолютну висоту місцевості, на якій розташовано школу (у метрах).

Спочатку знаходимо потрібний об’єкт на карті:

А тепер трохи складніше. На карті добре видно, що школа стоїть на горизонталі, але ця горизонталь не підписана. Щоб визначити її значення, потрібно знайти, через яку висоту вона проведена.

Вони проведені через 2,5 метри висоти. Тепер шукаємо, яка найближча горизонталь є підписаною і рахуємо. Можна порахувати значення кожної горизонталі окремо. Або порахувати кількість горизонталей від 140 і помножити на 2,5 метри, а потім додати 140 метрів.

 

 

1) 6 * 2,5 = 15 метрів (кількість горизонталей від 140-ої горизонталі на 2,5 метри висоти – відносна висота від школи до горизонталі 140)

2) 140 + 15 = 155 метрів (абсолютна висота школи)

 

 

 

  1. Знаходження відносної висоти:

Якою є відносна висота шкільного подвір’я щодо урізу води в річці Андога (у метрах)?

Уріз води – це лінія перетину водної поверхні з поверхнею суші. Завжди позначається точкою і підписаною абсолютною висотою.

З попереднього завдання ми уже знаємо абсолютну висоту школи, а значить і шкільного подвір’я = 155 метрів. Залишилося лише знайти відносну висоту, тобто:

155 – 128 = 27 метрів (ось ми і знайшли відносну висоту між урізом води і шкільним подвір’ям).

 

 

Ось ми і розібрали з тобою завдання з висотами:)

 

Ще більше цікавих тем з географії та інших предметів очікують на тебе на наших курсах, де досвідчені викладачі поділяться своїми знаннями і лайфхаками.

Для кращого розуміння і швидкого правильного розв’язку завдань з відкритою відповіддю не забувай багато і регулярно практикуватися в цьому. Бажаю легких і простих задач на ЗНО з географії!
 Оксана Заяць
 викладачка географії в ZNOUA