Усі ми знаємо, як буває важко старшокласникам залишатися в гармонії та спокої в останньому навчальному році: вступ, тиск з боку батьків, страх екзаменів, школа. І це далеко не все, через що завжди переймаються 11-класники. Але зараз, завдяки сучасним технологіям, можна дізнатися багато чого корисного і гарно себе змотивувати. Тому я пропоную вам декілька важливих гайдів, без яких не уявляю своє життя.

Гарно плануйте свій час.
Стовідсотково ви вже чули це не раз, проте, якщо ви чітко сформуєте свій розклад та відкинете непотрібні справи, ви зекономите час. Я, наприклад, робила д/з в школі, на деяких уроках, де вчителю байдуже, чим займаються учні. Ви можете для себе так само визначити «віконечка», щоб зробити якісь тести або інші завдання. Тим паче ввечері завжди хочеться розслабитись і перепочити, тому в першій половині дня працювати ефективніше.
 
Обережно сприймайте критику оточення. Завжди важливо радитись з правильною людиною та не давати себе критикувати, якщо ви цього не просили. Нервова система підлітків надзвичайно хитка, вони можуть брати все близько до серця і комплексувати. Відомий американський бізнесмен Клемент Стоун, ділячись секретами свого успіху, казав: «Ви продукт свого оточення. Отож, обирайте середовище, яке найкращим чином просуватиме вас до мети. Проаналізуйте своє життя з точки зору вашого навколишнього середовища. Речі, які знаходяться навколо вас, допомагають вам в досягненні успіху або, навпаки, утримують вас?»

Життя ваше, а не батьків. Батьки у всіх різні й іноді можуть досить гостро реагувати на ваші бажання. У будь-якому випадку їм варто пояснити, як працює ЗНО, що вам потрібен вільний час, що без нормального відпочинку ви не зможете добре скласти екзамени. Також ніхто не повинен обирати за вас, куди вступати. Рідні можуть лише порадити, але не нав’язувати свою думку. «Якщо ви обмежуєте свій вибір лише тим, що здається можливим і розумним, ви вимикаєте себе від того, що ви дійсно хочете». Американський письменник Роберт Фріц вказує: ”Якщо ваші думки та захоплення можуть бути масштабними, то не варто їх уникати”. І краще помилитися у СВОЄМУ виборі, ніж потім звинувачувати усіх через те, що вас примусили йти на нецікаву спеціальність. Не доводьте себе до емоційного вигорання. Емоційне вигорання — це фізичне та мотиваційне виснаження, яке виникає через надмірне навантаження в роботі або в навчанні. При постійній зайнятості людина часто забуває про себе, про своє особисте життя, про неодмінний відпочинок. Знову ж таки, велику роль тут грає час, про нього вже було згадано, але треба розуміти, до чого може призвести неправильне планування справ. Не занурюйтесь у працю з головою, обов'язково виділяйте хоча б один день для себе. Перед тим як втомленим сідати за чергове завдання, запитайте себе, чи не буде вам потім погано, чи не зникне у вас мотивація? ЗНО — це серйозно, однак ваше емоційне та фізичне здоров'я набагато важливіше.

Думаю, після прочитання кожен зміг щось винести для себе. Останній навчальний рік дуже значущий для старшокласників, але не потрібно забувати про себе і свої бажання. Готуючись до ЗНО, пам’ятайте про улюблені справи, займайтеся саморозвитком, творчістю, спортом, дивіться серіали. І головне — відпочивайте!