Як жити географу у світі без «білих плям»? Або чим займаються сучасні географічні професії

Географію тривалий час пов’язували із романтикою – відкриття нових земель, дослідження регіонів, де раніше не ступала нога людини, і далі в такому ж дусі. Але у сучасному світі немає місця для подібних романтичних думок, адже майже все відкрито і досліджено.

А питання, які залишилися, турбують переважно вузькоспеціалізованих науковців. Однак, це не зовсім так. Далеко не всі географічні питання та задачі вирішено.

Коли я вчився на географа, то часто чув питання – «так ким ти будеш?». На це питання я не міг дати короткої відповіді, адже вчив наскільки широкий спектр предметів, що не міг зупинитися на чому конкретному.

Буду синоптиком – прогнозуватиму погоду, хоча ні – кліматологом – займатимуться проблемами глобального потепління.

Чи все-таки гідрологом – буду складати пронози для річок, щоб бабу Галю на Закарпатті раптово не змило в Дунай.

Чи гідрохіміком – регулювати хімічний склад води, яку всі ми споживаємо.

А найцікавіше, що мова йде про кафедру, де я навчався. Всі перераховані проблеми є актуальними у всьому світі, тому закордонні роботодавці завжди моніторять ринок у пошуках спеціалістів з географії.

Хоча насправді, не існує такого поняття як «спеціаліст з географії». Цей туманний вираз заважає розібратися із суттю спеціальностей та зрозуміти на що можна розраховувати після закінчення університету.

Тож зупинимося на 15 професіях, де географ може знайти себе і реалізувати свій потенціал:)

 

Аналіз хімічного складу водойм

Гідрохіміки займаються дослідженням хімічного складу води та його впливу на флору і фауну. Чому в одному регіоні вода «цвіте» та має неприємний запах, а в іншому – все добре?

З подібними питаннями мають справи спеціалісти цієї галузі знань. Вони займаються складанням профілактичних рекомендацій, враховуючи особливості кожної окремої водойми.

В останній час зростає попит на таких спеціалістів, оскільки все більш серйозно постає питання якості питної води.

 

Космічна геоморфологія

Марсохід не складає карти червоної планети, робот передає дані на Землю, де складанням детальних карт зовнішнього вигляду Марсу займаються картографи.

Ще років десять тому питання космічної картографії залишалося у розділі специфічних задач, якими займаються «десь на іншій планеті». В останні роки із дослідженням космосу зростає потреба у спеціалістах, які зможуть складати 3D зображення поверхні інших планет.

Складанням карт Марсу займаються більше, ніж тисяча спеціалістів NASA. Звісно, без знання технологій та англійської води, далеко не заїдеш, але подібну ситуацію можна спостерігати на будь-якому ринку праці.

Робота у NASA для географа більше, ніж мрія, це реальність!

 

Енергетика

Спеціалісти в енергетичних галузях не мають юридичної освіти. Це, як правило, вузька галузь географії, яка має широке застосування у господарстві будь-якої країни.

Скільки країні потрібно газу для забезпечення потреб населення в рік? Звідки краще цей газ імпортувати – з Польщі чи Узбекистану? Чи краще вкласти гроші у власний видобуток?

Це крихта проблем, з якими працюють енергетики. Відповідальність величезна, адже справа може йти про мільйони доларів, тому і зарплати відповідні.

 

Екологічний туризм

Те, що туристична галузь без географії нагадує скоріше колекціонування марок, а не справжню професію, думаю, Ви знаєте. Однак хотілося б зупинитися на відносно новій галузі – екологічному туризмі.

В сучасному світі це круто, популярно і, що найголовніше, не так дорого і банально! В Україні є попит, однак спеціалістів, які могли б проконсультувати й запропонувати якісно новий відпочинок, не так багато.

Більшість працівників галузі не встигають за новими трендами, пропонуючи «все включено» чи інший варіант «диванного відпочинку». Хоча все більше людей бажають втекти від міст, готелів та інших атрибутів урбаністичного життя і по-справжньому відпочити на природі.

Все більше людей обирають  екологічно чистий відпочинок на свіжому повітрі. За екологічним туризмом майбутнє галузі, адже слоган «залишай лише сліди, а забирай лише фотографії» актуальний як ніколи.

 

Будівництво, прокладання доріг та комунікацій

До чого тут, здавалося б, географія? Без геодезистів (одна з географічних спеціальностей) не можна уявити жодної споруди. Звісно, якщо йде не про «сарайчик» бабусі.

Світ розбудовується і перебудовується, тому геодезисти будуть потрібні завжди! Це саме ті люди, які вимірюють кути при яких закладаються будівлі, їх координати й нахили.

Уявіть – без подібних вимірювань і підпису геодезиста не зводиться жоден будинок! А тепер порахуйте скільки будинків ви бачите довкола.

Те ж саме можна сказати про прокладання нових автодоріг чи залізничних колій. Один-два міліметри похибки та мільйони гривень на закладання нового фундаменту.

Робота відповідальна, тому і зарплати у галузі відповідні.

 

Демографія та закономірності відтворення населення

Глобалізація подарувала людству таку чудову річ, як «стирання кордонів». Люди переселяються жити до інших країн, мігрують у пошуках кращої роботи, залишаючи споконвічні місця проживання своїх предків.

Всі ці зміни не можуть не впливати на економіку країн. В одному регіоні виникає безробіття через надлишок трудових ресурсів, а іншому – не має робочої сили.

Демограф оцінює міграційні процеси як в середині країни, так і в площині еміграцій/імміграцій. На основі його рекомендацій проводяться планові переписи населення, складання сценаріїв динаміки трудових ресурсів в часі і просторі та безліч інших особливостей відтворення населення.

Дана інформація і її аналіз є стратегічним для будь-якої країни, адже на основі робіт демографа складається подальша соціально політика.

Наприклад, Великобританія проводить чітку виважену політику «закритих дверей» для більшості трудових мігрантів. На реалізацію цієї політики витрачаються мільйони фунтів стерлінг, тому робота демографа оплачується добре.

 

Ландшафтний дизайн

До послуг ландшафтних дизайнерів все частіше звертаюся забудовники, які хочуть перетворити свою територію на привабливе і красиве місце. Створення скверів, парків та зон відпочинку вимагає знання багатьох аспектів навколишнього середовища.

Без географічних знань ландшафтний дизайн нагадує хаотичне нагромадження найрізноманітніших об’єктів, які швидко псуються. Якщо раніше до подібних послуг зверталися лише заможні люди, які бажали «гарненьку» дачу чи будиночок, то зараз все змінилося.

На фоні глобального потепління про проектування забудови міста все більше уваги приділяється правильному озелененню та формуванню зон відпочинку. Подібні задачі вирішують ландшафтні дизайнери.

То ж, якщо Ви маєте бажання та увагу, то без роботи точно не залишитеся!

А ще 8 професій для географа чекайте у наступному блозі:)

 

 

       

              Євген Степура

            викладач географії в компанії ZNOUA

Хочеш першим дізнаватись новини про ЗНО?

Заповни форму і отримуй найсвіжішу інформацію для ефективної підготовки до ЗНО.


Бути в курсі останніх новин ЗНО

Ми проти спаму. Ваша особиста інформація ніколи не буде передаватися стороннім особам

Вау, тепер отримати 200 балів на ЗНО ще простіше!

Чекай на наше «дякую» на свої пошті. Обіймаємо.

Коментарі

Про насМи в Києві

Ми в Харкові

Що ми пропонуємо

mastercard
visa

©  ZNO.UA - всі права захищено. Копіювання дозволяється лише за умови розміщення активного клікабельного посилання на ZNO.UA