Як жити географу у світі без «білих плям»? Або чим займаються сучасні географічні професії. Продовження

Стати ландшафтним дизайнером, пов'язати життя з енергетичною галуззю або кинути виклик долі й співпрацювати з NASA. Ви вже знаєте про 7 професій, де можуть працювати географи, але ж ми обіцяли 15! Для того, щоб картинка цієї спеціалізації стала досконалою, час розповісти про інші не менш захопливі та цікаві заняття:)
 
 
Прогнозування погоди – або де працюють синоптики?
 
Коли ми вперше чули про синоптиків, то в уяві виникали люди, які передають прогноз погоди по телевізору. Однак робота синоптика полягає зовсім в іншому.
 
У Гідрометцентрі синоптики збирають та аналізують дані метеорологічних спостережень, які надходять не лише з усієї України, а й із-за кордону. Система професійного росту передбачає оплачувані стажування за кордоном з можливістю подальшого працевлаштування.
 
Тож, якщо Вас захоплюють грози, блискавки та інші погодні явища, метеорологічна галузь відкрита!
 
Однак не одним Гідрометцентром живуть синоптики! Кожен аеропорт не може обійтися без метеоролога-синоптика.
 
Давати дозвіл на зліт, якщо у нижньому шарі атмосфери спостерігається велике напруження електричного поля чи затримати зліт? Які рекомендації давати пілотам при сильному бічному вітру? Подібні задачі завжди актуальні і хороших спеціалістів синоптиків завжди чекають! 
 
 
Агробізнес
 
Один фермер посіяв тридцять гектарів озимої пшениці на півночі Херсонської області.  Витратив п’ятсот тисяч на пальне і мастильні матеріали, ще сто тисяч на зерно, плюс зарплата людям і гроші за оренду поля. Сумарна вартість вилилася в суму близько трьох мільйонів гривень.
 
Однак через півтора місяці всі його посіви вимерзли через сильні морози і відсутність снігового покриву, який захищав би ці посіви. Подібний випадок далеко не поодинокий. Навіть державні підприємства частенько попадають на кругленьку суму.
 
Тому в останні роки все частіше звертаються до послуг спеціалістів географічних наук. Агрокліматолог оцінює ризики посівів ти чи інших культур. Складає рекомендації по найбільш оптимальним термінам висіву за збору врожаю, враховуючи стан ґрунту, особливості термічного режиму та погодно-кліматичних особливостей регіону. 
 
 
Альтернативна енергетика
 
Україна до 2025 року має перейти на відновлювані джерела енергії. Це одна з вимог ООН і ЄС від якої відкрутитися важко. Тому при проектуванні СЕС (сонячних електростанцій) чи ВЕС (вітрових електростанцій) потрібні спеціалісти із географічною освітою.
 
Звісно безпосереднім будівництвом вони не займаються, але саме вони вирішують де СЕС працюватиме з найбільшим ККД. Географ у галузі альтернативної енергетики прораховує ймовірну кількість отриманої енергії за пару років роботи подібних електростанцій. Його дані порівнюють із загальною вартістю проекту і лише тоді приймається рішення на будівництво. 
 
Якщо ж мова йде про приватних підприємців (невеличкі будинки, школи чи дитсадки), то і тут все починається з оцінки спеціаліста з альтернативної енергетики. Адже, якщо Ви вкриєте дах сонячними батареями у регіоні з найбільшою кількістю днів із хмарами, то проект може провалитися. 
 
Тому якщо Ви прагнете змінити світ, зробивши його більш чистим, то в галузях альтернативної енергетики точно знайдете місце! 
 
 
Геологорозвідувальні роботи та пошук корисних копалин
 
Мінеральне багатство кожної країни визначається запасами її корисних копалин. Тих, які використовуються і тих, які можуть бути використані.
 
Геологи здійснюють розвідку нових джерел нафти, газу, вугілля чи будь-якої іншої корисної копалини. За допомогою нашарувань гірських порід, їх магнітних властивостей та мінерального складу, геологи вивчають будову території в пошуках певної корисної копалини.
 
В останні роки подібні роботи все частіше проводяться на шельфі морів та океанів. Тому якщо Ви бажаєте часто подорожувати, досліджувати землі, які до сих пір залишаються поза людською увагою, то робота геолога якраз те, що треба! 
 
 
Геоінформаційні системи та картографія
 
За допомогою ГІС-технологій можна поєднувати картографічну інформацію із табличними даними, що дає змогу створити карту будь-якого явища.  Спеціалісти у геоінформаційних системах мають справу із комп’ютерним моделюванням, тобто це одна з найбільш сучасних географічних професій.   
 
Все більшій кількості споживачів потрібна картографічна інформація. Прокладання туристичного маршруту, визначення висоти снігового покриву чи рівень забруднення по місту – подібні карти створюються за допомогою ГІС-технологій.
 
Інформація створюється в електронному вигляді і тому є зручною як для використання, так і для зберігання. 
 
Спеціалістів у галузі не вистачає, адже створити карту – це не те саме, що просто «гарненько розмалювати різними кольорами». Тому якщо ви шукаєте поєднання географії і найсучасніших комп’ютерних технологій – геоінформаційні системи чекають на вас!
 
 
Політична географія 
 
Як визначається, яке місто буде столицею? Як краще поділити країну, щоб спростити керування, але покращити співпрацю між регіонами? Як вирішити територіальні суперечки між країнами? Подібними питаннями займаються спеціалісти з політичної географії.
 
Кордони українських областей чи американських штатів не проводяться без узгодження з величезною кількістю людей.
 
Однак остаточне слово виносить географ-політик, який шукає найбільш оптимальне рішення, враховуючи як природні особливості території, так і демографічні нюанси населення.
 
Геополітика не лише займає чинне місце серед географічних наук, а й має представників у найвищих керівних органах.
 
Тому якщо Ви вмієте знаходити компроміси і знаєтеся на географії – вперед!
 
 
Екологічна діяльність
 
Коли люди чують слово «еколог», то уявляють Міністерство екології, яке займається...а чим же воно насправді займається?
 
Постять у соціальних мережах про шкідливість пластикових упаковок? Зовсім ні! Еколог має вміти розраховувати концентрації шкідливих домішок (лабораторна робота).
 
Вміти прогнозувати розвиток процесу в часі  - попереджати людей про джерела забруднення та розробляти методи профілактики.
 
І, що найголовніше, еколог має керувати великою кількістю людей та установ у ситуації антропогенного чи природного лиха.
 
Однак робота у Міністерстві – не єдина можливість реалізуватися. Великі підприємства і заводи наймають на роботу екологів для зменшення шкідливих викидів у природне середовище. Часто справа навіть не у тому, що «потрібно оберігати природу» чи «подумаймо про наступні покоління», найбільша проблема полягає у системі штрафів.
 
Якщо підприємство здійснює викид речовин, які забруднюють середовище більше, ніж це дозволяє законодавство, то штрафи можуть сягати мільйонів гривень/доларів – в залежності від країни. Тому еколог, які поєднує вміння рахувати, прогнозувати та організовувати – завжди знайде хорошу роботу!
 
 
Транспорт та логістика
 
Банани в АТБ подолали Панамський канал, Атлантичний океан, Середземне море, Босфор і Дарданелли, Чорне море, потрапили у порт «Одеса», звідки за допомогою автомобільного транспорту потрапили до розподільчої бази, де вантажівки певного харчового магазину забрали товар.
 
І лише після цього банани потрапляють на вітрини магазинів.  За весь цей шлях у тисячі кілометрів несуть відповідальність працівники у сферах логістики. Вони займають складанням найбільш ефективних та економічно вигідних схем маршруту продукції від виробника до споживача.
 
Чим більш вигідний та оптимальний маршрут, тим менше вартість кінцевої продукції і вища заробітна плата працівника галузі. Логісти потрібні на всіх великих заводах, адже їх робота має стратегічний характер і визначає кінцеву ціну продукції. 
 
Як варіант – потрібно перевезти два мільйони тонн нафти. Який краще використати транспорт? Залізничний чи трубопровідний? Трубопровідний не залежить від роботи і дешевий, а залізницю може замести снігом, якщо мова йде про зиму.
 
Працівники у сферах логістики оцінюють ризики та переваги різних видів транспорту і лише після складеного ними маршруту приймається рішення на перевезення. 
 
 
Отже, якщо Вам подобається географія, але є сумніви стосовно її застосування у світі, будьте певні – спеціалісти потрібні!
 
 
Однак потрібно розуміти, на одному ентузіазмі далеко не заїдеш. Тому пам’ятайте, що повинно бути в арсеналі географа:
  • Вміння користуватися сучасними програмами та технічним забезпеченням
  • Англійська мова дозволить відкривати двері до країн, де Ваша спеціальність оцінюється утричі краще
  • Тайм-менеджмент  – правильно розподіляючи час можна досягти успіхів не лише в одній сфері діяльності!
  • Постійний саморозвиток – немає вчителя кращого, аніж власна жага до знань.  Запам’ятайте – професори не рухають професії вперед, тому:
  1. Пробуйте щось нове – якщо Ви зазнали невдачі в одній галузі – не кінець світу! Так ви можете прийти до свого справжнього покликання, що трапилося зі мною.
  2. Не бійтеся помилятися, коли вчитеся – помилки дадуть Вам більше досвіду, ніж десятки книг.
 
Пам’ятайте, шукаючи Індію, можна відкрити Америку! 

 

 

       

              Євген Степура

            викладач географії в компанії ZNOUA

  

 

Хочеш першим дізнаватись новини про ЗНО?

Заповни форму і отримуй найсвіжішу інформацію для ефективної підготовки до ЗНО.


Бути в курсі останніх новин ЗНО

Ми проти спаму. Ваша особиста інформація ніколи не буде передаватися стороннім особам

Вау, тепер отримати 200 балів на ЗНО ще простіше!

Чекай на наше «дякую» на свої пошті. Обіймаємо.

Коментарі

Про насМи в Києві

Ми в Харкові

Що ми пропонуємо

mastercard
visa

©  ZNO.UA - всі права захищено. Копіювання дозволяється лише за умови розміщення активного клікабельного посилання на ZNO.UA