Як нічого не вивчити і завалити ЗНО: поради від нейрофізіолога

 
Спати менше 8 годин на добу
 
Ніщо так не лякає мене, як слова учнів: «Робив учора тести до опівночі, а потім ще домашку в школу». Або «Завтра зріз знань, доведеться всю ніч зубарити ботаніку…», чи найстрашніше: «Через три дні ЗНО, я вже закупила енергетиків і всі ночі буду вчитися!».
 
Звісно, 24-годинну добу не розтягнеш вдвічі, аби все встигнути. І здається, що єдиний час, яким можна пожертвувати – це сон. «Я ж нічим не зайнятий, поки сплю» - міркує абітурієнт: «8 годин лежати бездіяльним – жахлива втрата часу!». 
 
Дійсно, частина нейронів кори головного мозку, які відповідають за формування свідомості, а також рухів, значно знижують інтенсивність роботи – ми перестаємо усвідомлювати власне тіло і світ навколо. Але це зовсім не означає, що при цьому решта відділів мозку байдикують.
 
Найбільша активність спостерігається в гіпокампі. Окрім багатьох інших функцій, цей відділ відповідає за перенесення інформації з короткотривалої пам’яті в довготривалу. Саме під час сну гіпокамп «прокручує» образи, які мозок засвоїв напередодні, надійніше закарбовуючи їх.
 
Це означає, що без 7-8 годинного сну інформація, отримана під час нічних посиденьок за підручниками, найближчим часом вас покине.  Численні дослідження підтверджують цю думку.
 
Також повноцінний сон сприяє активації клітин імунної системи та знешкодженню токсинів, що накопичуються протягом доби. Тож, якщо ви прагнете швидко забувати все, що вивчили, а ще пригнічувати власний імунітет і через кілька десятків років страждати від паркінсонізму, хвороби Альцгеймера чи раку – сміливо нехтуйте сном уже зараз!
 
 
Навчатися тільки в повній тиші
 
Зачинитися в кімнаті, вимкнути всі засоби зв’язку, ліквідувати батьків, бабусю, кота, хом’яка, обкластися книгами – і зубарити! Так виглядає ідеальний навчальний процес для багатьох абітурієнтів.
 
Дехто намагається так уникнути прокрастинації і спокус, які підстерігають одинадцятикласника. Інших можна легко відволікти і збити з пантелику найменшим шумом чи метушнею навколо.  Тож найкраще – ізолюватися від зовнішніх подразників, зосереджено розкласти всю інформацію «по поличках» і успішно завалити ЗНО. 
 
 
Такі наслідки підготовки до тесту в повній тиші і спокої є неминучими, оскільки на іспиті значно підвищується рівень стресу. Активується симпатична нервова система, яка ще більш чутливо реагує на подразники і шум.
 
Тобто, людину в такому стані можуть вивести із рівноваги, наприклад,  кроки інструктора, шелест лисків, стукіт за вікном. Навіть факти, що, здавалося б, надійно закарбувалися в пам’яті, можуть легко вилетіти з голови.
 
«Але ж я вчив!»
 
Справа в тому, що когнітивні центри нашого мозку можуть працювати у  двох «режимах»: сфокусованому і розфокусованому.
 
У першому режимі, ми здатні уважно зосередитися на одному об’єкті, досить глибоко його зрозуміти і «покласти на поличку» в мозку, утворивши невелику групу нервових зв’язків. Такий процес навчання є доречним на перших етапах знайомства з новим матеріалом, для цього дійсно потрібна тиша і повна увага. Але, хоч цей режим і дозволяє засвоїти значну кількість фактів, усі вони будуть знаходитися розрізнено, на окремих «поличках».
 
Навчаючись тільки таким чином,  ви не зможете своєчасно вилучити потрібний факт у стані стресу на іспиті.
 
Для більш ефективного засвоєння варто чергувати сфокусований режим із розфокусованим. Останній можна «ввімкнути», опрацьовуючи матеріал у людному шумному місці (кафе чи парку), або включивши на фоні музику чи фільм.
 
Коли на мозок діє кілька стимулів водночас, він, звісно, не здатен утворювати окремі «полички» знань. Натомість, він починає об’єднувати ці частини у єдину мережу. Тож, забувши на іспиті один із фактів, ви можете абстрагуватися, пригадати улюблену кав’ярню, в якій вивчали цю тему, а тим часом низка спогадів та асоціацій приведе вас до правильної відповіді. 
 
До того ж, створивши собі постійний рівень стресу під час підготовки до ЗНО, ви будете менш вразливими до подразників на тестуванні. Таким чином, ідеальним місцем для навчання видається зовсім не домашня тиха кімната, а, наприклад, вагон метро в годину пік.
 
Більше про ефективні способи навчання можна дізнатися на цьому курсі.
 
 
Підкреслювати ключові слова в підручнику
 
О, ви нарешті придбали підручник чи посібник для підготовки до ЗНО! Як у ньому все структуровано: таблички і схемочки, стисло, без зайвої води. Це надихає взяти кілька кольорових маркерів, охайно підкреслити ключові слова, виділити найголовніші фрази – ретельно опрацювати кожну сторінку.
 
Підручник стає різнобарвним і все-все файно закарбовується в пам’яті.
 
Не варто себе обманювати. Те, що підкреслено в підручнику, залишається в підручнику, а не в мозку. Більше того, так ви створюєте ілюзію знань і розуміння теми, адже інформація сприймається лише візуально і не зазнає переосмислення. 
 
Для ефективнішого засвоєння матеріалу варто створювати стислий конспект власноруч: малювати свої схеми, mind maps, виділяти в зошиті ключові терміни, записувати найбільш підступні нюанси. Повторювати інформацію також варто не за підручником, а за конспектом. Так матеріал зазнає вашої інтерпретації, залучається асоціативна, механічна і процедурна пам’ять.
 
А взагалі, щоб найбільш надійно запам’ятати і зрозуміти матеріал, варто переповісти його комусь – другу чи недругу, залежить від теми. Зізнаюся, що я сама почала орієнтуватися в таких розділах, як «Ректифікація нафти» чи «Електрон-транспортний ланцюг мітохондрій» лише після того, як стала викладачем і мала кілька вдалих і невдалих спроб пояснення цих явищ. 
 
Тож, замість того, щоб розмальовувати підручник, створюйте конспекти, а ще краще, спіймайте когось і нещадно його навчайте!
 

 
   Анна Лавриненко
 
   Викладач біології в компанії ZNOUA

Хочеш першим дізнаватись новини про ЗНО?

Заповни форму і отримуй найсвіжішу інформацію для ефективної підготовки до ЗНО.


Бути в курсі останніх новин ЗНО

Ми проти спаму. Ваша особиста інформація ніколи не буде передаватися стороннім особам

Вау, тепер отримати 200 балів на ЗНО ще простіше!

Чекай на наше «дякую» на свої пошті. Обіймаємо.

Коментарі

Про насМи знаходимося в Києві

Ми знаходимося у Харкові

Що ми пропонуємо

©  ZNO.UA - всі права захищено. Копіювання дозволяється лише за умови розміщення активного клікабельного посилання на ZNO.UA