Українська література: топ-5 способів запам’ятати, хто який твір написав.

Погодьтеся, вам знайоме відчуття, коли точно знаєте сюжет твору, усіх персонажів вивчили поіменно, не переплутаєте, якого кольору в героя очі, і все ж таки з’ясували, хто власник електричної мухобійки, але раптом не можете пригадати автора? Думаю, таке бувало з кожним. Зараз я продемонструю кілька мнемотехнік, які допоможуть побудувати логічні ланцюжки й за жодних обставин не забути автора твору.

1. Портрет-підказка

Якщо ви гарно малюєте, вам пощастило. Якщо ж ні, можете знайти зображення в Інтернеті, прикласти аркуш до екрану смартфона, легенько обвести обриси олівцем, покласти листок на стіл і вже там вдосконалити свій малюнок. Але якщо у вас є принтер, можна скористатися ним. Про що я оце? Намалюйте чи роздрукуйте портрет письменника, чиє обличчя ви впізнаєте  й точно знаєте, хто це. Наприклад, фізіономію Шевченка, Франка й Лесі знає чи не кожен школяр. Далі спробуйте пов’язати зовнішність митця з деталями з твору, який він написав. Наприклад, в кучерях кожуха Тараса Григоровича можна побачити гори Кавказу, вуса перетворити на орла, а на місці носа розмістити Прометея-страждальника. Таким чином ми запам’ятаємо, що саме Шевченко є автором «Кавказу».

Також було б непогано заплющити Кобзареві око, натякаючи на поему «Сон», а одну брову перетворити на сову, з якою ліричний герой літав у небі.  Інше око варто залишити розплющеним і надписати над ним: «Живе». Потім провести стрілку до іншого, зазначивши: «Мертве». І наостанок провести стрілку до чола, де могло б теоретично розташуватися третє око, якого поки немає, і зробити підпис: «Ненароджене». На місці третього ока втулити вагітну «Катерину», у якої дитя таки було народжене, але згодом. Таке можна втнути з будь-яким письменником: Франка слід запроторити в пустелю і дати йому в руки скрижалі Мойсея, а у вусах Яковича нехай заплутається беркут – той, що Захар.  Лесю Українку можна заквітчати, розпустити їй коси та зробити очі різних кольорів, як у Мавки, випустити з рота хмаринку з нотами, що гуляють лісом. Так і запам’ятаємо, що йдеться про «Лісову пісню». Схему ви зрозуміли, думаю, впораєтеся й з рештою авторів. 

 

2. Буква перетину

Помічайте спільні букви в імені чи прізвищі автора та місцях, персонажах, предметах із твору. Створюйте в уяві кросворди, де ці літери перетинатимуться. Наприклад, у Олександра Олеся є вірш «О слово рідне! Орле скутий!..». У назві тут дві букви «о», якими починається як ім’я, так і прізвище поета. А якщо ви, скажімо, сумніваєтеся, хто написав  «Інтермецо» – Котляревський чи Коцюбинський, то не вагайтеся: Коцюбинський перетинається з назвою твору своєю літерою «ц». Ще один приклад. Роман, у якому дія відбувається в Пісках («Хіба ревуть воли, як ясла повні?»), має  автора, чиє ім’я починається також на «п» і  має містити «с» (беремо перший склад топоніма). Павло і Пантелеймон одразу відпадають, залишається лише Панас. До того ж, «піс» (peace) перекладається як «мир». А прізвище нашого Панаса – Мирний. Ось вам і магія. Метод перетину букв можна застосовувати  ду-у-уже широко. Ось іще кілька варіантів: Леся Петрівна – «Лісова пісня», Довженко – «… Десна», Павло Тичина – «Пам’яті тридцяти»… А далі – самостійно.
 

3. Автор ховається в персонажі

Чомусь, учні дуже важко запам’ятовують автора «Мартина Борулі». А тут усе набагато простіше, ніж здається: просто уявляєте Мартина, того, що дворянство отримував, з карими очима у формі рибок. Наш Боруля впродовж усього життя хотів стати великою рибою (фразеологізм, що має значення «впливова людина») і мріяв про дворянство так пристрасно, що його карі очі перетворилися на карпів. «Карі карпи» – Карпенко-Карий. Такий метод можна застосовувати і в поезії. Сонет «У теплі дні збирання винограду» містить образ мула – це мікс віслюка й кобили. Так-от, уявляймо, що замість морди в нього рило. Про мулів з рилом написав, звісно, Рильський.  І такий пошук натяків на прізвище письменника в будь-якому образі  можна здійснювати, допоки не набридне. Головне –  переконайтеся, що не перенесли персонажа в зовсім інший твір.  
 

4. Допомога третього 

Для того, щоб запам’ятати автора твору, можна використовувати ще й посередника – ваше додаткове знання про твір чи автора. Наприклад, як запам’ятати, що саме Іван Нечуй-Левицький написав «Кайдашеву сім’ю»? Якщо ви знаєте, що кульмінацією твору був момент, коли Мотря виколола око Кайдашисі, то автором має бути той письменник, якого називали «всеобіймаючим оком України». Якщо ж митець так добре бачить, то, мабуть, має якусь іншу ваду. Наприклад, не чує. Ось і все: автором «Кайдашевої сім’ї» є Іван  Нечуй-Левицький. Або, приміром, якщо ви пам’ятаєте, який твір є «малоросійською оперою» (це «Наталка Полтавка»), то можна рухатися отак: опера – це там, де багато співають по нотах.  Які є ноти ? «Ля» і «ре». Такі ж буквосполучення є у прізвищі Івана Котляревського.  Шукайте зв’язки в найбільш неочікуваних місцях.
 

5. Картки для завчання

Якщо ж асоціативний метод не спрацьовує, то можна просто наробити стосик карток, де з одного боку буде назва твору, а з іншого – прізвище автора. Ви можете грати в картки з другом чи користуватися ними самостійно: читаєте вголос назву твору, пригадуєте автора, називаєте його ім’я, зазираєте на зворот картки, перевіряючи себе. І так щодня перед сном по 10 хвилин. Якщо вирізати й писати ви лінуєтеся, то занести пари «автор-назва» можна на спеціальний онлайн-ресурс Quizlet. Тренуватися там можна за допомогою різних режимів, оберіть для себе найзручніший. Якщо така програма не сподобається, загугліть аналоги. 

Отже, сподіваюся, мої техніки були для вас корисними і ви вже ховаєте назву твору у вусах свого важко запам’ятовуваного автора.
 


 

        


Анастасія Кугук
 викладачка української мови та літератури ZNOUA


 

Хочеш першим дізнаватись новини про ЗНО?

Заповни форму і отримуй найсвіжішу інформацію для ефективної підготовки до ЗНО.


Бути в курсі останніх новин ЗНО

Ми проти спаму. Ваша особиста інформація ніколи не буде передаватися стороннім особам

Вау, тепер отримати 200 балів на ЗНО ще простіше!

Чекай на наше «дякую» на свої пошті. Обіймаємо.

Коментарі

Про насМи в Києві

Ми в Харкові

Що ми пропонуємо

Франшиза

©  ZNO.UA - всі права захищено. Копіювання дозволяється лише за умови розміщення активного клікабельного посилання на ZNO.UA