Чи повинні викладачі складати ЗНО?
Після оголошення результатів ЗНО - 2020 зчинився великий галас навколо того, що люди, яким за 25, приходять на тест, отримують високі бали і псують статистику абітурієнтам. Навіть з'явилося
звернення від УЦОЯО з проханням не відвідувати ЗНО тим, хто не збирається вступати до закладів вищої освіти . Подейкують, що саме вчителі та репетитори приходять на тест, аби похизуватися своїми результатами перед  учнями, мовляв до вчителя-двістібальника прийде більше клієнтів. 
Насправді, дуже прикро, що так думають, адже викладачі можуть приходити на тест, щоб підтримати своїх учнів, пройти ті ж випробування і краще розуміти, які емоції переживають їхні вихованці, та й просто довести собі, що знаєш предмет на відмінно. 

Зважаючи на це, виникає питання: чи треба вчителям складати ЗНО, чи, може, не псувати дітям статистику? 

Я за те, щоб вчителі складали.. Нехай за гроші. Особисто я готова повернути державі кошти за "зрубані дерева" для мого тесту, тим паче 100-200 грн один раз в рік - це не так вже й багато. Та на жаль, держава не пропонує заплатити за проходження тесту, а краще потім скаже, які ж погані люди, що витрачають державні кошти, виділені для проведення ЗНО (з того ж звернення УЦОЯО).
Інший варіант, щоб не гнівити Центр оцінювання й народ - написати тест не разом з учнями, а з колегами в школі чи самому вдома, звісно ж, не користуючись підручниками та дотримуючись усіх вимог з таймінгу. А відкриту частину тесту, якщо така є, попросити перевірити свого колегу. Результати так само можна вирахувати самотужки, використовуючи шкалу переведення балів. Щоправда, сертифіката та листочка з результатом і печаткою у вас не буде. 

Спробую вас переконати в тому, що вчителям дійсно необхідно бодай ознайомитися зі структурою тесту, не кажучи вже про його складання. 

Перш за все, ЗНО для вчителя - це гарний спосіб підтвердити свою компетентність у межах свого предмету.

Адже комплексна перевірка та оцінка знань протягом роботи в школі переважно не проводиться.

Звісно, є відкриті уроки та курси підвищення кваліфікації, які допомагають покращити роботу, але вони не можуть охопити увесь курс предмету і перевірити, як вчитель орієнтується в усій програмі.

Тож комплексний тест ЗНО, який містить питання з 5 по 11 клас, яскраво покаже рівень академічності викладача.

Дезінформація. На жаль, я часто чую від учнів фрази на кшталт: «Наша вчителька казала, що такого не буде в ЗНО» або «Нам говорили, що твір оцінюється в 25 балів і треба писати лише приклад з укр. літ.»  і тд.

Тут уже навіть не йдеться про складання, а хоча б ознайомлення з програмою ЗНО і критеріями оцінювання.

Якщо учні сприймають свого викладача, як авторитетне джерело, то необхідно відповідати цьому статусу і надавати достовірну інформацію.

З попереднім твердженням тісно пов'язане питання довіри і поваги. Погодьтеся, ви будете довіряти більше тому спеціалісту, наприклад лікарю, який орієнтується у своїй справі і з власного досвіду знає, як вирішити ваше питання.

А якщо ви почуєте у відповідь: «Я особисто таке не практикував, але кажуть, що це можна вилікувати» , то навряд чи будете впевнені в ефективності лікування і компетентності свого лікаря і, як наслідок, знайдете собі іншого, більш досвідченого. Коли учні знають, що їхній вчитель сам виконував тест, який на них чекає, вони виявлятимуть повагу та довіру до його слів, а не шукатимуть відповіді в Інтернеті, де так багато неправдивої інформації.

Ясна річ, що вчитель, який займається підготовкою до ЗНО, обов'язково повинен першим перевірити те, до чого він готуватиме учнів. У тестах цього формату своя специфіка, формулювання завдань і вони відрізняються від контрольної роботи в школі. Тож якщо ви претендуєте на роль репетитора, то повинні орієнтуватися в кінцевій меті вашої роботи.

А якщо ж учитель не займається репетиторством і взагалі не викладає в 11-му класі, то йому виходить непотрібно забивати собі голову зайвим і думати про ЗНО?

Відповідь криється в тому, що вже декілька років у форматі ЗНО учні складають одночасно і державну підсумкову атестацію, тобто оцінюють знання, здобуті під час навчання в школі. Тому будь-який вчитель повинен не просто вичитувати шкільну програму, а будувати свої уроки з урахуванням особливостей ЗНО.

А щоб йому це з легкістю вдалося, без самостійного  ознайомлення з цим тестом не обійтися.

Насамкінець хочу додати, що складання ЗНО зробить вас ближчими до своїх учнів, адже ви на собі відчуєте, наскільки це важливий момент у їхньому житті і зробите все можливе, щоб вони пройшли це випробування з легкістю, а натомість отримаєте від них любов, повагу і вдячність за ваші старання.

 

 

 

                                                                                                                                               Катерина Зуєва викладачка української мови та літератури в ZNOUA 

Хочеш першим дізнаватись новини про ЗНО?

Заповни форму і отримуй найсвіжішу інформацію для ефективної підготовки до ЗНО.


Бути в курсі останніх новин ЗНО

Ми проти спаму. Ваша особиста інформація ніколи не буде передаватися стороннім особам

Вау, тепер отримати 200 балів на ЗНО ще простіше!

Чекай на наше «дякую» на свої пошті. Обіймаємо.

Коментарі

x

Про насМи в Києві

Ми в Харкові

Що ми пропонуємо

Франшиза

©  ZNO.UA - всі права захищено. Копіювання дозволяється лише за умови розміщення активного клікабельного посилання на ZNO.UA