З 24 до 30 вересня до курсу з географії отримай подарунок - відеокурс «Реальна географія»

Масштабу боятися – географію не складати

Масштабу боятися – географію не складати


 


Не всі про це пам’ятають, але й на географії доводиться вирішувати задачки. Не переживай! Це далеко не математика, і все не так складно, як здається. Насправді, на ЗНО трапляються задачі лише з кількох тем. Розберешся з ними, й 12 балів у тебе в кишені.

Одна з таких тем – масштаб. Завдання можуть бути трьох видів: чисельний, іменований або лінійний.

Ось кілька прикладів чисельного масштабу

  1. 1:1000 
  2. 1:2 500 000
  3. 1:500 000

"Як же його розшифрувати?" - запитаєш ти. А просто виходить, що в одному сантиметрі на карті міститься a) 1000 сантиметрів, b) 2 500 000 см, c) 500 000 см реальної відстані на місцевості. Чисельний масштаб ЗАВЖДИ прописується в СМ. Потім це значення можна перетворити в інші одиниці, залежно від того, що запитують у завданні.

Перед тим, як ми перейдемо до прикладів таких завдань зі ЗНО, було б корисно пригадати, як перетворити метри в сантиметри або кілометри в сантиметри:

1 м = 100 см  (додати 2 нулі)

1 км = 100 000 см (додати  5 нулів)

І навпаки, щоб перевести см в м, потрібно забрати 2 нулі, а в км – 5 нулів.

 

Тепер ти озброєний і можеш зустрітися з задачею один на один.

Завдання: Визначте відстань між двома об’єктами на місцевості (у кілометрах), якщо ця відстань на карті, масштаб якої 1:500 000, становить 12 см.

Панікувати не потрібно, а просто пам’ятай, із чого починати розв’язок:

  1. Варто знайти й виділити в завданні найважливіше: Визначте відстань між двома об’єктами на місцевості (в кілометрах), якщо ця відстань на карті, масштаб якої 1:500 000, становить 12 см. – тільки ці три вирази вам необхідні, а все інше просто «водичка».
  2. Якщо кажуть, що потрібно записати відповідь у км, то варто масштаб перевести в них, щоб потім не забути й не заплутатися в кількості нулів:

1:500 000 → 1:500 000 виходить, що 1 см на карті = 5 км на місцевості.

А в завданні у нас є не 1 см, а 12 см, тому просто множимо на 12.

5 км * 12 см = 60 км – ось і відповідь J

 

Іменований масштаб трапляється рідше, наприклад: a) в 1 см 10 м або b) в 1см 160 км. Тобто, в одному сантиметрі на карті міститься a) 10 метрів або b) 160 кілометрів реальної відстані на місцевості. У такому випадку навіть перетворювати нічого не потрібно, просто помножити на кількість см, і задача вирішена.

Й останній вид масштабу – лінійний. Тут потрібно подумати трохибільше. Спочатку треба знайти «0» на лінії - перша зліва підписана цифра й буде масштабом.

Які ж завдання, пов’язані з лінійним масштабом, бувають на ЗНО?

Завдання: На топографічній карті виміряли відстань між двома заданими точками, одна з яких розташована на околиці села Воронове, а друга - на перехресті автомобільних доріг. Відстань між цими точками зіставлено з лінійним масштабом (див. рисунок). Визначте, якою буде ця відстань (у метрах) на місцевості.

  1. Особливістю завдань з лінійним масштабом є те, що його не потрібно знаходити напряму, а потрібно визначити відстань, що позначена циркулем. Тобто, зі всієї умови, яка відображена в завданні, нам потрібно лише: На топографічній карті виміряли відстань між двома заданими точками, одна з яких розташована на околиці села Воронове, а друга - на перехресті автомобільних доріг. Відстань між цими точками зіставлено з лінійним масштабом (див. рисунок). Визначте, якою буде ця відстань (у метрах) на місцевості. – ось і все, а далі вступає в гру рисунок і те, тільки права його частина, де відображений саме лінійний масштаб.
     
  2. Знову ж таки, ми спочатку знаходимо «0», а потім дивимося вправо, куди простягається кінець циркуля. Далі, рахуємо, скільки це буде.

      Від «0» до правого кінця буде 1250 м

Потім дивимося від «0» до лівого кінця циркуля. Оскільки поділки надто маленькі, щоб їх порахувати, біля масштабу є лупа. Нею ми і скористаємося.

   

      Якщо загальна відстань 250 метрів займає 10 поділок, то скільки буде займати метрів 1 поділка? Потрібно 250м/10 = 25 м

Наступний крок, який варто зробити, це порахувати, скільки поділок займає циркуль від значення «0».

      

      Він займає 6 поділок. Щоб дізнатися, скільки це буде в метрах, потрібно 6*25 м (ціну 1 поділки) = 150 м

Й останній крок в тому, щоб порахувати загальну відстань:

1250 +150= 1400 м – ми розв’язали цю задачу J

 

Якщо ти хочеш добре підготуватися до ЗНО й розібратися так із кожною темою, тоді ласкаво прошу на наші курси, де досвідчені викладачі завжди раді допомогти зі складною темою!

Успіхів! Пам’ятай: усе нове, що ти засвоюєш, робить тебе сильнішим! 

    Оксана Заяць 

   викладачка географії ZNOUA

Про насМи в Києві

Ми у Львові

Ми у Запоріжжі

Що ми пропонуємо

Франшиза

©  ZNO.UA - всі права захищено. Копіювання дозволяється лише за умови розміщення активного клікабельного посилання на ZNO.UA